Ağu 7, 2012 - Facebook    No Comments

Kendi Şirketinde CEO’luktan İstifası İstendi.

 

Mark Zuckerberg İstifa

Kendi Kurduğu Şirketten Kovuluyor.

Mark Zuckerberg’in kendi kurduğu sosyal paylaşım sitesi olan Facebook.com’un yöneticiliğinden istifa etmesi isteniyor.

Şirketin yatırımcıları hisse senetlerindeki değerin yarıya indiğini görünce harekete geçti. Zuckerberg’ten CEO ’luğu daha deneyimli ellere bırakması talep edildi.
Sosyal medya devi Facebook hisselerini halka açtığı 18 Mayıs gününden bugüne, kaçınılmaz bir düşüş yaşıyor. Oysa şirket, hisselerin satışa çıktığı ilk gün tavan yaparak çevreleri heyecanlandırmış, yükselen hisse başı rakamlar 42 doları bulmuştu.

Ancak bu durum beklenenden çok daha kısa sürdü.Belli bir süre rekor sayıda hisse satan Facebook, temmuz sonu itibariyle ise hisse başına 21.6 dolara kadar geriledi. Açılışından beri yüzde 43′lük düşüş yaşayan hisseler düşmeye de devam ediyor.

Şirketin bu durumu ise yatırımcıların ve yöneticilerin gözünden kaçmıyor. Hisse senetlerindeki değerlerin yarılandığı görülünce sitenin kurucusu Zuckerberg’ten CEO’luğu daha deneyimli birine devretmesi beklenmeye başlandı.

Toplantıların çoğuna spor ayakkabı ve tişörtle katılan Zuckerberg’in fazla ciddiye alınmadığını söyleyen Chicagolu analist David Futrelle, “İyi bir hayalci olmak, her zaman iyi bir CEO olmayı gerektirmiyor. Şirketin iyiliği için yatırımcıların beklentileri üst düzeyde karşılanmalı” dedi..

Zuckberg ise Wall Street ’in planlarını izlemek gibi bir kaygısı olmadığını, kendisinin uzun vadeli, akılcı programına devam edeceğini açıkladı.

Google’da da benzer bir durum yaşanmış, Google’ın kurucularından biri olan Larry Page, üç sene yönetimde kaldıktan sonra görevini Eric Schmidt’e teslim etmişti. Bu sayede firmanın başarısında ciddi bir artış sağlanmıştı. Twitter’ın kurucuları da, Google’ın yaptığına benzer bir strateji izleyerek, 2 sene önce Dick Costolo’yu müdürlüğe getirdi. Şirket şuan 500 milyonun üstünde takipçiye sahip.Fakat istisnalar da var. Dünyanın en büyük online satış portalı Amazon.com’un kurucusu Jeff Bezos sadece şirketin yöneticisi olarak kalmadı, aynı zamanda ürünlerin ve servislerin tanıtım yüzü oldu. An

cak Bezos’un daha önceden birkaç Wall Street şirketinde çalışmış olması, Harvard Üniversitesi’nin yurt odasında şirketini kuran Zuckerberg’den daha deneyimli kılıyor.

Kararlardan tamamen uzak kalması zaten beklenmeyen Zuckergberg’den asıl istenen ise tamamen stratejiye odaklanması ve bütün dikkatini yaratıcılığına vermesi.

Incoming search terms:

  • eren facebook (24)
  • halmer eren face (10)

Konu hakkındaki görüş ve istekleriniz için yorum bırakın!

%d blogcu bunu beğendi: