Şub 1, 2013 - İphone    No Comments

İphone Şarj Problemi

İphone Pil Ömrü

İphone Pil Ömrü

iPhone şarj problemi, günümüzde her Iphone kullanıcısının muzdarip olduğu bir durum. Genelde 2 seneden sonra şikayetler yoğunlaşıyor. Bildiğiniz üzere artık akıllı telefonlar hayatın her yerinde ve en popüler akıllı telefonların başını ise iPhone serisi çekiyor. Tüm suçu Apple’a atmamak gerek aslında her akıllı telefonda olan bir sıkıntı bu. Sık karşılaşılan iPhone problemleri ve iPhone şikayetleri arasında iPhone pil ömrü ile ilgili sorunlar yer alıyor.

Herhalde cihazın muazzamlığı hakkında birşey söylemeye gerek yok. Çok internette dolaşan ve telefonla oyun oynayan biri için bazı sıkıntılar doğuruyor ancak bazı internet sitelerinde yerden yere vurmuşlar (yalnızca pil konusunda) insaf yahu Şu tarz ifadelere rastladım; “nereden aldım şu aleti; prizden çıkaramıyorum ki kullanmaya sıra gelmiyor”,  ”Neredeyse daha kullanmadan pili bitiyor” bu tarz ibareleri çok abartılı buluyorum. Bende bir İphone kullanıcısıyım ve durumu bu kadar vahim görmüyorum çok basit önlemlerle ve dikkatle aşılabilecek problemler…

iPhone Şarj Tasarrufu ve Pil Ömrünü Uzatmak İçin ;

  • Ekran Parlaklığı: iPhone pil ömrünü uzatmak için olmazsa olmaz etkenimiz. Şimdi pil ömrünü etkiliyor diye kendimize eziyet çektirmeyelim Sırf pil ömrü uzun olsun diye sonuna kadar kısıp sıkıntı çekmeyelim.Benim size tavsiyem otomatik parlaklık seçeneğini etkin hale getirmek. Otomatik parlaklık özelliği dış ortamdaki ışık miktarını algılayarak  otomatik olarak parlaklığı artırır ya da kısar benim tercihim bundan yana.
  • WiFi: iPhone pil ömrünün kısalmasını sağlayan etkenlerden biri de WiFi’nin sürekli açık olmasıdır. Unutuyoruz ya da üşeniyoruz ama önemli bir etken.
  • Otomatik Kilit: Akıllı telefonların tümü için geçerli olan bu özellik sayesinde iPhone cihazınızın pilinin zart diye bitmediğini siz de göreceksiniz. Çünkü otomatik kilit olmadığı zaman telefonu unutabilir, ekranın kararmasını da engellemiş olursunuz. Ayrıca otomatik kilit süresi ne kadar kısa olursa, pil ömrü de o kadar uzun olur çünkü ekranın aydınlatılması gerçekten de çok pil tüketimi yapıyor.
  • Bluetooth: Zaten işe yaramıyor (İşi bilene yarıyor aslında ama veri transferini kastediyorum.) Bluetooth’da ilk ikisi kadar olmasada önemli bir etken.
  • Konum Servisleri: Bu özellik; Twitter ve Facebook gibi sitelerin yanı sıra telefonda kullandığınız bazı uygulamaların gerektiğinde konumunuzu tespit etmesini sağlar ama bana göre lüzumsuz bi’ şey. Neden benim konumumu öğrensinler ki? Görmemişliğin lüzumu yok. Kapatırsanız iPhone pil ömrünüze katkısı büyük olur çünkü interneti kullanır bu özellik.
  • Tam Şarj: iPhone pil ömrünün daha uzun olması için vereceğim son ipucu ise telefon şarjını zorda kalmadığınız sürece %100 olana kadar doldurun. 10 dakika takıp çıkarmayın. Ama dünya malı o kadarda abartmayın yani hayatınızı İphone’ye göre ayarlamayın yani değmez 🙂

Ekran parlaklığı ve Hücresel veri bağlantısı sürekli açık olanlar biraz dikkat ederlerse göreceklerki çok büyük fark edecektir.

Sağlıcakla Kalın…

Konu hakkındaki görüş ve istekleriniz için yorum bırakın!

%d blogcu bunu beğendi: